atiye dizisi göbeklitepe neden çekildi rafadan tayfa 2
GÜNLÜK

Netflix Dizisi ATİYE – Nedir Ne Değildir?

Herkese merhaba. Bugün Netflix’teki ilk sezonu 8 bölümden oluşan Atiye dizisi hakkında konuşacağız, hatta üzerine diziyi eleştirenleri de eleştireceğiz birazcık.

Biz başladık. Bi’ başlayalım da 1 bölüm izler kapatırız, yarın da bir bölüm sonra diğer gün de bir bölüm… Anca biter 1 haftaya dedik. Ama öyle olmadı 🙂

Atiye! Çok akıcı bir dizinin tam da kendisi.. Aslında Atiye kim? Atiye’nin yıllardır çizdiği o gizemli sembolün anlamı ne? Göbeklitepe’de neler oluyor? Dizi neden Göbeklitepe’de çekildi? Nemrut dağının yaşanan gerçekleri ne? Göbeklitepe nerede? sorularına yanıt almak için buradaysan okumaya devam et 🙂 Kısacası Atiye dizisindeki tüm gerçekler burada…

Netflix Türkiye’nin ikinci dizisi Atiye 27 Aralık 2019’da yayınlandı ve biz 28 Aralık’ta tüm bölümleri bitirdik bile. Şimdi ikinci sezonu iple çekiyoruz! Netflix Türkiye’nin ilk dizisi olan Hakan Muhafız’ı olumsuz yorum duyumları aldığımız için bugüne kadar açıp izlememiştik biz ama Atiye bu algımızı yok etmek üzere ve her an Muhafız’a başlayabiliriz 🙂

Şimdi gelelim Atiye dizisine ve Atiye’yi biraz daha detaylı inceleyelim. Atiye İstanbul’da yaşayan, özgür, kendi halinde, duygusal soyutsal sembolik çizimler yapan bir ressam. Atiye’nin sevgilisi Ozan ise zengin bir babaya sahip, onun parasına güvenmekten başka henüz 8 bölüm boyunca hiçbir b*ka yaradığını görmedik diyebiliriz. Vee arkeolog Erhan. Erhan, babasıyla aynı mesleğe sahip olan Erhan Babası’nın izinden giderek tarihle iç içe onun gizemini çözmek ister.

Dizinin konusuna gelecek olursak. Erhan ve Atiye bambaşka iki hayata sahipken, ve  bu iki hayatın birleşeceğini tahmin ederken ve merak içerisindeyken; gizemli bir sembolün onları birleştirdiğini görürüz. Atiyenin çocukluğundan beri çizdiği anlamını bilmediği gizemli sembol, göbeklitepe arkeoloji çalışmalarında Erhan’ın karşısına çıkar. Erhan’ın bulduğu duvardaki sembol basına yayılır ve Atiye’nin cep telefonuna bildirim olarak düşer. ( Diğer yorum ve eleştiri yapanların tamamı bu bildirim için dalga da geçse, evet, biz bunun olabileceğini düşünüyoruz. Ne yani Atiye bir haber kanalının application bildirimini açmış olamaz mı? Laf olsun torba dolsun diye işte.

Neyse, Atiye çocukluğundan beri çizdiği bu gizemli sembolü görmek ve anlamını öğrenmek için Şanlıurfa’daki Göbeklitepe’ye gider. İstanbul’da başlayarak Göbeklitepe’ye uzanan bu yolculuk sıradan bir yolculuk olmamakla beraber mistik yolculuğa da bir adımdı.

Bu arada bu dizinin Şengül Boybaş’ın Dünya’nın Uyanışı adlı kitabından uyarlanmış olduğunu ve dizinin izleyicisi arttıkça bu kitabın satış rekorları kıracağını düşündüğümüzü de söylemiş olalım.

Göbeklitepe: Bu diziyi tüm dünyada özel yapan, dizinin Göbeklitepe ve nemrut dağında geçiyor olması.

Şimdi herkesin eleştirdiği vay efendim İstanbul’dan Göbeklitepe’ye bu kadar hızlı geçiş mi olur, aman efendim oyuncular ilk bölümlerde çok donuktu, yok efendim diziye her giren karakterin bize nasıl bir karakter olduğunu anlatması ile ilgili müziklerle brief vermeleri. Neyse bunların hepsini geçelim.

Gelin size gerçek bir tesadüften bahsedelim şimdi. Tesadüf mü değil mi ona siz kendiniz karar verin.

Atiye’nin Netflix’te yayınlandığı tarihte yani 27 Aralık 2019’da sinemada da bir çizgi film gösterime girdi. Merak edenler için çizgi filmin adı Rafadan Tayfa 2! Tesadüf olan şu ki Rafadan Tayfa 2’nin de büyük bir bölümü Göbeklitepe’de geçiyor. Tayfa, Göbeklitepe’ye vardığında onları gizemli şeyler bekliyor. Siz de bu makaleyi okuduktan sonra bu çizgifilmin fragmanını izleyebilir, ne demek istediğimi anlayabilirsiniz. Aynı tarihte yayınlanan ve aynı mekanda geçen ama iki farklı şekilde ele alınan ve biri sinema filmi diğeri dünyaca izlenmesi sağlanılan bir diziden bahsediyoruz.

Atiye dizisinin sizde uyandırdığı 3 hissi sayar mısınız içinizden?

  1. Göbeklitepe’deki gizemin üzerimizde bıraktığı etki?
  2. İçindeki Göbeklitepe’yi ziyaret etme arzusu?
  3. Şanlıurfa turlarını ve fiyatlarını araştırma hissi?

Diziyi diğer eleştirenlerin de söylediği gibi; evet ülkemizin güneydoğu anadolu bölgesinin de turistik ve tarihi yerlerini konu almamız gayet güzel. Göbeklitepe’nin önümüzdeki günlerde ziyaret akınınına uğrayacağına da eminiz. Peki ya sen? Peki ya ben? O? Biz? Siz? Onlar? Hepimizin içinde şuan Göbeklitepe ve Nemrut’a gitme arzusu oluşmadı mı? Bence de oluştu 🙂

Peki Neden Göbeklitepe?

Atiye dizisini izleyen türk ve yabancı Netflix kullanıcılarına ulaşılarak, göbeklitepe ve güneydoğu Anadolu bölgesi çok güzel bir şekilde bilinç altımıza işlendi. Netflix kullanıcısı olmayanlara da Rafadan Tayfa 2 – Göbeklitepe sinema filmi ile ulaşılması hedefleniyor.

Bir not daha belirtmek gerekirse; Göbeklitepe’deki arkeolojik çalışmalar 1995’te başladı, ama UNESCO dünya mirası listesine 2018’de girdi. Tam olarak tarihini bilmiyoruz ama günümüze çok yakın bir tarihte ismi değişti ve Göbeklitepe oldu. Ve miras listesine girdikten aylar sonra türkiye başta olmak üzere tüm dünyada Atiye dizisi ile gündeme geldi ve tüm tarihi sırları ve gizemiyle tanınmaya başlandı.

Göbeklitepe’nin daha önce girişi ücretsiz iken bu gelişmelerle birlikte yerli ve yabancı turistlerin ziyaretine ücretli olarak açıldı!

Yani aslına bakarsanız şunu demek istiyoruz, bu dizi hayatımıza girdi ve biz bir şekilde bildiğimiz ama gitmediğimiz görmediğimiz gezmediğimiz güzel anadolumuzu göbeklitepe başta olmak üzere merak etmeye başladık.

İŞTE BİLİNÇ ALTIMIZA İŞLENMEK İSTENEN VE BİZE VERİLMEK İSTENEN TAM OLARAK DA BU. HAREKETE GEÇ. GEZ. GÖR. KEŞFET.

Şimdi sor kendine! Sen Göbeklitepe’ye her zamankinden daha fazla gitmek ve onu keşfetmek istemiyor musun? Evet.

Eee. Yaratılmak istenen bir Göbeklitepe akımının bir sembolü olmasa mıydı? Bakınııııııııız Çukur! Herkes nasıl da Balat’ı keşfetmek için harekete geçtiğinde dizinin sembolüyle ilgili baskılı ürünler çıktı 🙂 Tabi ki Atiye için de olacaktı bir sembol. Kuru kuruya turistik tanıtım olmaz ki.

Teorik olarak birçok anlama geldiği açıklanmış fakat, dizinin yapımcılarından net bir açıklama olmadan bunların hiçbirine inanmak istemiyoruz. Biz, dizinin ilerleyişinden de anladığımız üzere geçmiş ve geleceği birleştiren bir sembol görüyoruz karşımızda. Ayrıca dizinin bir çok yerinde deyinildiği üzere güneşin doğuşundan sonraki en parlak yıldız olan sirius’un iz düşümünde yer alan kapının iki dünyayı birleştirdiği düşünülürmüş. Sembol için bir anlam olarak da bunu düşünüyoruz.

Bu arada! Tim Serdar’dan hiç bahsetmedik, bahsetmeyelim de.. Serdar neden atiyenin gücünün peşinde, atiyeden çıkarı ne ve benzeri gibi deli sorular zaten sezonun sonuna geliyoruz. Birçok eleştiri sezon finalinin neden bu kadar gizemli ve soru işaretleriyle bittiğinden bahsetse de, izleyici olarak ikinci sezonu beklerken Göbeklitepe’nin bu akılalmaz gizemi yerli ve yabancı turistleri kendine çağırmakla meşgul olacak!

Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere, sevgiyle kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir